15 stycznia 2008 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyło się otwarcie wystawy „Od  grodu  do  schronu. Historia  fortyfikacji  w  rysunkach  przestrzennych Roberta  M.  Jurgi”.

 

 

Gości powitał dr Zdzisław Bieleń – wicedyrektor ds. merytorycznych WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie

 

 

Sylwetkę Autora zaprezentował Sławomir Świątkowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robert M. Jurga opowiadał o swoich pracach oraz wygłosił wykład „O fortyfikacji słów kilka” …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.  … cierpliwie pozował do zdjęć na tle swoich prac…

 

 

.... udzielał interesujących wywiadów  …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

… wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania uczestników spotkania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa będzie czynna do 9 lutego 2008 r. Zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki.

Wstęp wolny.

 

Robert Marek Jurga urodził się w 1964 roku w Krakowie. Studiował najpierw  na Wydziale Mechanicznym, a następnie Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie uczestniczył w zajęciach z Historii Architektury Militarnej prowadzonych przez prof. Janusza Bogdanowskiego, co umożliwiło mu połączenie w wykonywanych rekonstrukcjach obiektów fortyfikacyjnych elementów technicznych i architektonicznych.

Od 26 lat zajmuje się zawodowo badaniem historii fortyfikacji. Od 1988 r. współpracuje z europejskimi fundacjami (Holandia, Niemcy, Anglia, Francja), wykonując na ich zlecenia rekonstrukcje obiektów fortyfikacyjnych; rekonstruował m. in. Marinefestung Fort Kugelbake, Kwatery Główne Hitlera w Margival (na północ od Soissons) i Kętrzynie, Fort Hoek van Holland. Pełni rolę konsultanta w pracach konserwatorskich wykonywanych w Polsce, jak i w Niemczech, Francji i Holandii. Zlecono mu m. in. aranżacje wnętrz w muzeach w Saarbrücken, Mutzig-Molsheim i Besseringen.

Jest autorem książki "Machiny wojenne", zaś wspólnie z Anną Kędryną opublikował blisko 60 artykułów i 16 książek dotyczących historii fortyfikacji. Jako ilustrator pracuje dla polskich i zachodnich wydawnictw. Jego prace znane i publikowane są w licznych krajach europejskich,  w USA, Kanadzie i Japonii. Zajmuje się również malarstwem miniaturowym wykonywanym w technice akwarelowej, najczęściej prezentującym zabytki architektury.

W roku 1995 przeprowadził się z Krakowa do Boryszyna (woj. lubuskie), a od 2007 roku mieszka w Zielonej Górze.

Wystawy: Międzyrzecz Wielkopolski 1995; Świebodzin 1996; Zielona Góra 2000; Gorzów Wielkopolski 2002; Neulevin (Niemcy) 2004; Seelow (Niemcy) 2004; Harnekop (Niemcy) 2004; Altenkunstadt (Niemcy) 2004; Świebodzin 2005; Drzonów 2006; Zielona Góra (wystawa zbiorowa) 2006.

 

"Dziennik Wschodni" 2008 nr 21 Dod. Magazyn

 

 

Fot. Paweł D. Znamierowski